Sygeplejefaglig direktør vender tilbage til Aarhus Universitetshospital

Rikke Degn bliver sygeplejefaglig direktør på Aarhus Universitetshospital fra den 1. december.
Hun kommer fra Regionshospitalet Gødstrup, hvor hun har været sygeplejefaglig direktør siden 2022, og vender dermed tilbage til et hospital, hvor hun tidligere havde flere ledelsesstillinger. På Aarhus Universitetshospital var hun chefsygeplejerske for Hjertesygdomme fra 2016 til 2022.
Rikke Degn blev uddannet sygeplejerske i 1998 og afsluttede en kandidatuddannelse i sygepleje på Aarhus Universitet i 2006. Hun har desuden gennemført Region Midtjyllands lederudviklingsforløb Sirius og Alkymisten. Inden perioden som chefsygeplejerske på Hjertesygdomme var hun afdelingssygeplejerske på Kræftafdelingen gennem syv år.
Som chefsygeplejerske for Hjertesygdomme var hun medansvarlig for ledelsen af omkring 450 medarbejdere. Hun medvirkede til at udvikle og gennemføre en strategi for sundhedsfaglig forskning og udvikling, hvor patientrapporterede oplysninger var et vigtigt fokusområde. Oplysningerne giver patienterne mulighed for systematisk at beskrive deres eget helbred og deres oplevelse af sygdom og behandling, så erfaringerne kan indgå i tilrettelæggelsen af patientforløbene.
Hun har desuden været formand for Aarhus Universitetshospitals Sygeplejefaglige Råd. I den funktion arbejdede hun blandt andet med hospitalets organisatoriske samling og med at gøre arbejdspladsen attraktiv for både nuværende og kommende medarbejdere. Erfaringerne med tværgående ledelse og udvikling af sygeplejen har hun siden taget med til Regionshospitalet Gødstrup.
På Aarhus Universitetshospital bliver hun en del af den øverste sundheds- og hospitalsledelse, der udvides til seks direktører. Sammen med den nyansatte lægefaglige direktør Kasper Karmark Iversen skal hun og den øvrige ledelse arbejde med sundhedsreformens konsekvenser for det højt specialiserede universitetshospital og samarbejdet med det øvrige sundhedsvæsen.
Rikke Degn lægger vægt på patientinddragelse og på at skabe attraktive arbejds-, lærings- og forskningsmiljøer, hvor medarbejdertrivsel og faglige ambitioner understøtter hinanden. Hun peger på, at forandringerne i sundhedsvæsenet skal kunne mærkes som konkrete forbedringer for patienterne, og ser frem til at genoptage samarbejdet med medarbejderne på hospitalet. Rikke Degn siger: ”Jeg glæder mig samtidigt til et nyt kapitel på Aarhus Universitetshospital.”
Stillingen som sygeplejefaglig direktør på Regionshospitalet Gødstrup bliver ledig ved hendes afgang. Region Midtjylland har endnu ikke fastlagt, hvornår stillingen bliver slået op.
