Skip to main content

Sjællands Universitetshospital gør konstitueret cheflæge permanent

Kasper Wennervaldt er fra 1. september fastansat som cheflæge for Øre-, Næse- og Halskirurgisk Afdeling og Hørecenter Sjælland på Sjællands Universitetshospital i Køge.

Han har været ansat på Sjællands Universitetshospital gennem de seneste tre år som overlæge og har siden februar været konstitueret i stillingen som cheflæge.

Som cheflæge står han i spidsen for et område, der både omfatter den kirurgiske del af afdelingen, Hørecenter Sjælland og Søvncenteret. Et af de områder, han vil arbejde videre med, er afdelingens ledelsesstruktur. Han peger desuden på arbejdet med at nedbringe ventetiden på høreapparatbehandling som en vigtig opgave.

"Afdelingen står over for nogle spændende år med sundhedsreformen og den kommende regionssammenlægning. Jeg glæder mig til at bygge videre på den udvikling, vi allerede har sat i gang, herunder at styrke afdelingens ledelsesstruktur og fortsætte arbejdet med at nedbringe ventetiden på høreapparatbehandling. For både den kirurgiske del af afdelingen, Hørecenteret og Søvncenteret handler det for mig om at styrke kvalitet, kapacitet og samarbejde, så vi er godt rustet til fremtidens opgaver," siger Kasper Wennervaldt på Linkedin. 

Kasper Wennervaldt er speciallæge i øre-, næse- og halskirurgi og har en ph.d. i kirurgisk patientsikkerhed fra Kræftens Bekæmpelse. Inden han kom til Sjællands Universitetshospital, arbejdede han på Nordsjællands Hospital.