Ny professor hjælper patienter med blod- og lymfekræft
Overlæge, ph.d. Lise Mette Rahbek Gjerdrum er den 1. juli tiltrådt som lægelig professor på Patologiafdelingen på Sjællands Universitetshospital og Institut for Klinisk Medicin, Københavns Universitet, hvor hun vil styrke forskningen indenfor udvalgte blodsygdomme.
Som patolog er Lise Mette Rahbek Gjerdrum specialiseret i analyser af vævs- og blodprøver fra patienter primært fra Hæmatologisk Afdeling – og hun har særligt fokus på patienter med forskellige typer lymfekræft.
"Jeg forsker bl.a. i en særlig form for lymfekræft i huden, hvor et af de store ubesvarede spørgsmål er, hvorfor nogle af patienterne dør af infektioner. Jeg er optaget af, om jeg kan finde nogle særlige biomarkører i vævsprøverne, der kan vise, hvilke patienter der vil være særligt udsat for disse alvorlige infektioner, for så skal de patienter måske følges på en anden måde klinisk," fortæller Lise Mette Rahbek Gjerdrum.
Lise Mette Rahbek Gjerdrum har været ansat i Patologiafdelingen i ni år og har siden 2016 været en nøgleperson for specialet på Københavns Universitet (KU) som ordførende forskningslektor for fagområdet Patologisk Anatomi og Cytologi ved Institut for Klinisk Medicin. Hun glæder sig til som professor nu at kunne fokusere mere på sin forskning:
"Jeg ser meget frem til at fortsætte min forskning indenfor translationel forskning indenfor udvalgte hæmatologiske sygdomme og ikke mindst være med til at præge lægeuddannelsen i Region Sjælland. Udredningen af kræftpatienter vil i fremtiden kræve større integrering af forskelligartede, komplekse analyser, hvor klinisk patologi indtager en central rolle," siger Lise Mette Rahbek Gjerdrum.
Med fokus på avancerede teknologier ønsker Lise Mette Rahbek Gjerdrum at belyse lægelige problemstillinger fra nye vinkler for på sigt at kunne rådgive og behandle den komplekse hæmatologiske patient bedre end den nuværende kliniske standard.
Større viden om årsagerne til udviklingen af sygdommene og særlige patientforløb vil kunne fremme brugen af personlig medicin hos disse patienter, siger Lise Mette Rahbek Gjerdrum.
Med udnævnelsen af overlæge Lise Mette Gjerdrum har afdelingen nu to professorer – en lægelig med tilknytning til KU og professor i molekylærbiologi Niels Pallisgaard, som er tilknyttet Roskilde Universitets Center (RUC).