Skip to main content

Regionshospitalet Silkeborg får erfaren cheflæge fra Aarhus

Lene Raun Nielsen bliver ny cheflæge i Center for Planlagt Kirurgi på Regionshospitalet Silkeborg. Hun har omfattende erfaring fra Aarhus Universitetshospital.

Lene Raun Nielsen tiltræder per 1. november 2025 som ny cheflæge i Center for Planlagt Kirurgi på Regionshospitalet Silkeborg. Hun har 24 års erfaring fra Aarhus Universitetshospital – både som overlæge, ledende overlæge samt cheflæge for Bedøvelse og Operation Øst.

”Jeg glæder mig meget over ansættelsen af Lene Raun Nielsen, som jeg kender som en dygtig og vellidt leder. Jeg er sikker på, at hun kan være med til både at bevare og udvikle Center for Planlagt Kirurgis position som en spydspids inden for planlagt behandling – hvor patienterne i stigende grad kommer hjem samme dag, som de bliver opereret,” siger Claus Brøckner Nielsen, lægefaglig direktør i Hospitalsenhed Midt.

Hun er uddannet speciallæge i anæstesiologi og har i sit arbejdsliv undervist mange forskellige faggrupper som medicinstuderende, sygeplejerske og læger – og har gennem en årrække været fast underviser på uddannelsen til anæstesisygeplejerske.

I Center for Planlagt Kirurgi vil hun udgøre centerledelsen sammen med cheflæge i ortopædkirurgi, Karsten Modin, og chefsygeplejerske Maria Brinck Krog. Hun bliver nærmeste leder for 15 anæstesiologiske speciallæger og får også ledelsesansvaret for centrets smerteklinik og friklinik.

”I hele min tid som cheflæge har ortopædkirurgien været en væsentlig del af mit daglige arbejde, og det er både et spændende og udfordrende område med mange operationer af patienter i alle aldre. Jeg ser meget frem til at blive en del af Center for Planlagt Kirurgi, som er anerkendt for dygtige medarbejdere og stor patienttilfredshed,” siger hun.

Hun beskriver sig selv som en leder med et roligt temperament, der søger dialogen med sine medarbejdere og har et stort fokus på medarbejdertrivsel.

”Jeg ser et godt arbejdsmiljø som yderst vigtigt. Vi ser ind i en fremtid med et stort pres på hospitalsvæsenet, hvor der er flere patienter og færre uddannede sundhedsmedarbejdere. Hvis vi vil have vores nuværende personale engageret i udviklingen, ved for eksempel at bidrage med gode ideer og hjælpe med at rekruttere og fastholde medarbejdere, er vi nødt til at sikre et godt arbejdsliv i balance,” siger Lene Raun Nielsen.

Hun afløser Vibeke Bladt, som har været konstitueret cheflæge i Center for Planlagt Kirurgi siden december 2024. Privat bor hun i Hammel.