Skip to main content

Bo Libergren ny formand for Dansk Selskab for Patientsikkerhed

Regionsrådsformand i Region Syddanmark, Bo Libergren (V), er valgt som ny formand for Dansk Selskab for Patientsikkerhed.

Det oplyser han på LinkedIn, hvor han beskriver posten som et ansvar, der rækker langt ud over organisationens egne rammer.

Han overtager formandsposten efter Lars Gaardhøj og takker både den afgående formand og direktør Inge Kristensen for det arbejde, de har lagt i organisationen.

"Det er en opgave, jeg påtager mig med stor alvor. For patientsikkerhed er ikke noget abstrakt – det er et ansvar, vi løfter på tværs af hele landet, hver eneste dag," skriver Bo Libergren.

Han understreger, at patientsikkerhed i sidste ende handler om borgernes møde med sundhedsvæsenet.

"Det handler om os alle sammen. Din far. Din mor. Din søster. Dit barn. Om mødet med et sundhedsvæsen, hvor man føler sig set, hørt og tryg – også når man er allermest sårbar," skriver han videre.

Bo Libergren har været formand for Region Syddanmark siden 2023 og har gennem flere år været en markant profil i regional sundhedspolitik. Med posten som formand for Dansk Selskab for Patientsikkerhed får han nu også en central rolle i arbejdet med kvalitet og sikkerhed på tværs af sundhedsvæsenet.

Camilla Rathcke og Pernille Beckmann er næstformænd i selskabet.